| Brand Name: | Sunshineopto |
| Model Number: | SUN-LD240X160-48X4-T2-M |
| MOQ: | 100 |
| Price: | Negotiate |
| Packaging Details: | Carton |
| Payment Terms: | T/T,PAYPAL,Western Union,Money Gram |
| Model No. | SUN-LD240X160-48X4-T2-M |
| Lens Size | 240×160×8.9mm |
| PCB Size | 216x136x1.5mm |
| Beam Angle | TYPE-II-M |
| Lens Material | PC |
| PCB Circuit | 8 series 24 parallel |
| LED Chip | 3030 SMD LED, 150-160lm/w 150mA,6V |
Transmittance | 91% |
Working Hours | 50000+ |
Warranty | 3 years |
| Quality Guarantee | If you receive defective items, please email us a picture of the defective part. We will send you replacement without extra charger, or offer refund. |
| Main Markets | Europe, South America, North America, Asia |
| Model No. | Power (W) | Angle (Degree) | Lens Size (mm) | PCB Size (mm) | Circuit |
|---|---|---|---|---|---|
| SUN-LD3x12-3030-90x90 | 30 | 90×90 | 250×74 | 228×53×1.5 | 6S6P |
| SUN-LD3x12-3030-60x140 | 30 | 60×140 | 120×110 | 89×89×1.5 | 6S6P |
| SUN-LD4X12-3030-60X60 | 40 | 60×60 | 250×74 | 228×53×1.5 | 6S8P |
| SUN-SL56W-3030-30/60/90 | 50 | 30/60/90 | 256.6×78.6 | 233×55×1.5 | 7S8P |
| SUN-SL64W-3030-30/60/90 | 50 | 30/60/90 | 236×70 | 219.1×53.54×1.5 | 8S8P |
| SUN-SL72-3030-60/90 | 50 | 60/90 | 250×74 | 226×57.9×1.5 | 8S9P |
Shipping&Delivery Informations
DHL/UPS/TNT/FEDEX | 4-5 working days |
EMS | 10-15 working days |
HK Post Air Mail Register | 15-18 working days |
Trade Terms | FOB | EXW | CIF | CNF |
Sample Availability | YES |
Standard Delivery Time | 3-4 working days |
Looking for a reliable lighting factory?Our high-power luminaires with CE certification are shipped to 50+ countries .
Get a free quote now.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews