| Brand Name: | Sunshineopto |
| Model Number: | SUN-M11E-L |
| MOQ: | 1 |
| Price: | negotiate |
| Packaging Details: | cartons |
| Payment Terms: | T/T,PAYPAL,Western Union,Money Gram |
This round LED module is designed for outdoor high‑reliability lighting applications, featuring an aluminum structure, a 90 degree beam angle, and high‑efficiency LEDs with system efficacy of around 100–130 lm/W. With IP67 waterproof/dustproof protection and IK08 impact resistance, it is built for long‑term operation in rain, dust, vibration and light mechanical impact environments, making it suitable for garden lights, landscape lights, area lighting, road support lighting and industrial outdoor luminaires.
| Model No. | SUN-M11E-L |
|---|---|
| Power | 20-30W |
| CCT | 2700K/3000K/4000K/5000K/6000K/9000K |
| Lumen Efficiency | 100-130lm/w |
| Beam Angle | 90 degree |
| Module Size | 100mm dia. height of 56mm |
| Supply Current | 650mA |
| Supply Voltage | DC27-43V |
| Working Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Kits | LED lens + PCB + heatsink + 30W driver + connector |
| Material for Lens | PC |
| Protection Level | IP67/IK08 |
| Material for PCB Board | Aluminum |
| Rated Life | 50,000+ hours |
| Warranty | 3 years warranty |
Garden lights
Landscape lights
Area lighting
Road support lighting
Industrial outdoor lighting
Custom outdoor luminaires
| Shipping Method | Delivery Time |
|---|---|
| DHL/UPS/TNT/FedEx | 4-5 working days |
| EMS | 10-15 working days |
| HK Post Air Mail Register | 15-18 working days |
| Trade Terms | FOB, EXW, CIF, CFR |
| Sample Availability | Yes |
| Standard Delivery Time | 3-4 working days |
Looking for a reliable lighting factory?
Our high-power luminaires with CE certification are shipped to 50+ countries .
Get a free quote now.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews