| Brand Name: | Sunshineopto |
| Model Number: | SP9WRGB |
| MOQ: | 1000PCS |
| Price: | Need to negotiate |
| Packaging Details: | 50PCS/reel,1000PCS/carton |
| Payment Terms: | T/T,PAYPAL,Western Union,Money Gram |
High-performance 9W RGB LED featuring premium components and advanced manufacturing technology. Designed for superior luminosity and long-term reliability.
| Product Name | High Lumen 9W RGB High Power LED With Aluminium PCB |
|---|---|
| Model No. | SP9WRGB |
| Finishing | Reflow soldering |
| Material | 42MIL chip |
| LED Size | 14.68 x 5.2mm |
| PCB Size | Diameter of 20mm |
| LED Angle | 120 degree |
| Voltage | R 2.2-2.8V | G 3.0-3.6V | B 3.0-3.6V |
| Current | R 800mA | G 700mA | B 700mA |
| Wavelength | R 620-630nm | G 520-530nm | B 460-470nm |
| Luminous Flux | R 60-80LM | G 120-150LM | B 30-50LM |
| Quality Guarantee | 2 years warranty |
| Main Market | Worldwide |
| Shipping Method | Delivery Time |
|---|---|
| DHL/UPS/TNT/FEDEX | 4-5 working days |
| EMS | 10-15 working days |
| HK Post Air Mail Register | 15-18 working days |
| Trade Terms | FOB | EXW | CIF | CFR |
| Sample Availability | YES |
| Standard Delivery Time | 3-4 working days |
A1: Yes, we welcome sample orders to test and check quality. Mixed samples are acceptable.
A2: Sample needs 3-5 days, mass production time needs 1-2 weeks.
A3: Low MOQ, 1000pcs for sample checking is available.
A4: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
A5: 1. Share your requirements or application
2. We provide quotation based on your needs
3. Confirm samples and place deposit
4. We arrange production
A6: Yes. Please inform us formally before production and confirm design based on our sample.
A7: Yes, we offer 2 years warranty for our products.
A8: Our strict quality control maintains defective rate below 0.2%. During warranty, we provide replacements with new orders for small quantities. For defective batches, we repair and resend or discuss appropriate solutions.