| Brand Name: | Sunshineopto |
| Model Number: | SUN-SL56W-90 |
| MOQ: | 10 |
| Price: | negotiate |
| Packaging Details: | cartons |
| Payment Terms: | T/T,PAYPAL,Western Union,Money Gram |
Our 56W LED lens array is designed for street lighting, outdoor LED fixtures, and urban lighting projects. Featuring high-transparency optical-grade PC lenses and high-temperature silicone gaskets, it ensures high luminous efficiency and long-term waterproof and dustproof performance. Multiple beam angles provide flexible lighting solutions for various project requirements.
Key Features
| Product Name | Optical LED Street Light Lens, 56W LED Lens Array For LED Industrial Light |
| Model No | SUN-SL56W-90 |
| Main Parts | 56W Array lens, silicon gasket, aluminium PCB with LEDs |
| Lens Size | 256.6×78.6×7.1mm |
| PCB Size | 233×55×1.5mm |
| PCB Circuit | 7 series 8 parallel |
| Lens Material | PC |
| PCB Material | Aluminium |
| Transmittance | 90% |
| LEDs | SMD 3030 LEDs |
| Angle | 30°, 60°, 90°, 30×70°, 60×90°, 145×70°, 155×80° |
| Quality Guarantee | Defective items replaced or refunded upon providing picture evidence |
| Main Market | Europe, South America, North America, Asia |
| Model No. | Lens Angle | Lens Size (L×W×H) | PCB Size (L×W×H) |
|---|---|---|---|
| SUN-L56W30 | 30° | 256.6×78.6×7.1mm | 233×55×1.5mm |
| SUN-L56W60 | 60° | 256.6×78.6×7.1mm | 233×55×1.5mm |
| SUN-L56W90 | 90° | 256.6×78.6×7.1mm | 233×55×1.5mm |
| SUN-L56W30×70 | 30×70° | 256.6×78.6×7.1mm | 233×55×1.5mm |
| SUN-L56W60×90 | 60×90° | 256.6×78.6×7.1mm | 233×55×1.5mm |
| SUN-L56W145×70 | 145×70° | 256.6×78.6×7.1mm | 233×55×1.5mm |
| SUN-L56W155×80 | 155×80°, Asymmetric 35° | 256.6×78.6×7.1mm | 233×55×1.5mm |
| DHL/UPS/TNT/FEDEX | 4-5 working days |
| EMS | 10-15 working days |
| HK Post Air Mail Register | 15-18 working days |
| Trade Terms | FOB | EXW | CIF | CFR |
| Sample Availability | YES |
| Standard Delivery Time | 3-4 working days |