| Brand Name: | MEAN WELL |
| Model Number: | DDR-120B-48 |
| MOQ: | 10 |
| Price: | Negotiate |
| Packaging Details: | cartons |
| Payment Terms: | T/T,PAYPAL,Western Union,Money Gram |
| Product Name | 120W Aluminum Case LED Power Supply with 48V Output Constant Voltage LED Driver |
| Model No. | DDR-120B-48 |
| Power Rating | 120W |
| Input Voltage | 16.8-33.6VDC |
| Output Voltage | 48V |
| Warranty | 3 years |
| LED Driver Dimensions | 125.2 x 102 x 32mm |
| Packing Details | 0.51kg/pc, 28pcs/15.3Kg/1.23CUFT |
| MODEL | DDR-120B-12 | DDR-120B-24 | DDR-120B-48 | |
| OUTPUT | DC VOLTAGE | 12V | 24V | 48V |
| RATED CURRENT | 10A | 5A | 2.5A | |
| CURRENT RANGE | 0–10A | 0–5A | 0–2.5A | |
| RATED POWER | 120W | 120W | 120W | |
| PEAK CURRENT | 15A | 7.5A | 3.75A | |
| PEAK POWER | 180W(3sec.) | |||
| RIPPLE & NOISE (max.) | 50mVp-p | 50mVp-p | 50mVp-p | |
| VOLTAGE ADJ. RANGE | 9–14V | 24–28V | 48–56V | |
| VOLTAGE TOLERANCE | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | |
| LINE REGULATION | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | |
| LOAD REGULATION | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | |
| SETUP, RISE TIME | 500ms, 60ms @24Vdc | |||
| HOLD UP TIME (Typ.) | Please refer to page 7 Hold up Time( Load de-rating curve ) | |||
| INPUT | VOLTAGE RANGE | 16.8–33.6Vdc | 16.8–33.6Vdc | 16.8–33.6Vdc |
| EFFICIENCY (Typ.) | 88.50% | 88.50% | 88.50% | |
| DC CURRENT (Typ.) | 5.6A @24Vdc | 5.6A @24Vdc | 5A @24Vdc | |
| INRUSH CURRENT (Typ.) | 5A @24Vdc | 5A @24Vdc | 5A @24Vdc | |
| INTERRUPTION OF VOLTAGE SUPPLY | EN50155:2021 comply S1 level | |||
| DHL/UPS/TNT/FEDEX | 4-5 working days |
| EMS | 10-15 working days |
| HK Post Air Mail Register | 15-18 working days |
| Trade Terms | FOB | EXW | CIF | CNF |
| Sample Availability | YES |
| Standard Delivery Time | 3-4 working days |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews