| Brand Name: | MEAN WELL |
| Model Number: | HDR-15-5 |
| MOQ: | 10 |
| Price: | Negotiate |
| Packaging Details: | Cartons |
| Payment Terms: | T/T,PAYPAL,Western Union,Money Gram |
| Product Name | 5V 12W Constant Voltage LED Power Supply with Ultra Slim 17.5mm Width and Universal Input Voltage 85-264VAC |
|---|---|
| Model No. | HDR-15-5 |
| Power | 12W |
| Input Voltage | 85-264VAC |
| Input Efficiency | 80% |
| Output Voltage | 5V |
| Output Current | 2.4A |
| Warranty | 3 years |
| Dimensions | 90x54.5x17.5mm |
| Packing | 0.074kg, 160pcs/12.9kg/1.09CUFT |
| MODEL | HDR-15-5 | HDR-15-12 | HDR-15-15 | HDR-15-24 | HDR-15-48 | |
| OUTPUT | DC VOLTAGE | 5V | 12V | 15V | 24V | 48V |
| RATED CURRENT | 2.4A | 1.25A | 1A | 0.63A | 0.32A | |
| CURRENT RANGE | 0~2.4A | 0~1.25A | 0~1A | 0~0.63A | 0~0.32A | |
| RATED POWER | 15W | 15W | 15W | 15W | 15W | |
| RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 | 80mVp-p | 120mVp-p | 120mVp-p | 150mVp-p | 240mVp-p | |
| VOLTAGE ADJ. RANGE | 4.5~5.5V | 10.8~13.8V | 13.5~18V | 21.6~29V | 43.2~55.2V | |
| VOLTAGE TOLERANCE Note.3 | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | |
| LINE REGULATION | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | |
| LOAD REGULATION | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | |
| SETUP, RISE TIME | 2000ms, 80ms/230VAC 2000ms, 80ms/115VAC at full load | |||||
| HOLD UP TIME (Typ.) | 30ms/230VAC 12ms/115VAC at full load | |||||
| INPUT | VOLTAGE RANGE | 85~264VAC (277VAC operational) 120~370VDC (390VDC operational) | ||||
| FREQUENCY RANGE | 47~63Hz | |||||
| EFFICIENCY (Typ.) | 80% | 85% | 85.50% | 86% | 87% | |
| AC CURRENT (Typ.) | 0.5A/115VAC 0.25A/230VAC | |||||
| INRUSH CURRENT (Typ.) | COLD START 25A/115VAC 45A/230VAC | |||||
| Shipping Method | Delivery Time |
|---|---|
| DHL/UPS/TNT/FEDEX | 4-5 working days |
| EMS | 10-15 working days |
| HK Post Air Mail Register | 15-18 working days |
| Trade Terms | FOB | EXW | CIF | CNF |
| Sample Availability | YES |
| Standard Delivery Time | 3-4 working days |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews