| Brand Name: | MEAN WELL |
| Model Number: | HDR-60-24 |
| MOQ: | 10 |
| Price: | Negotiate |
| Packaging Details: | Cartons |
| Payment Terms: | T/T,PAYPAL,Western Union,Money Gram |
| Product Name | 60W 24V Constant Voltage LED Power Supply DIN Rail Mountable for Household and Industrial Lighting |
| Model No. | HDR-60-24 |
| Power | 60W |
| Input Voltage | 85-264VAC |
| Input Efficiency | 90% |
| Output Voltage | 24V |
| Output Current | 2.5A |
| Warranty | 3 years |
| Dimension | 90x54.5x52.5mm |
| Packing | 0.074kg, 160pcs/12.9kg/1.09CUFT |
| MODEL | HDR-60-5 | HDR-60-12 | HDR-60-15 | HDR-60-24 | HDR-60-48 | |
| OUTPUT | DC VOLTAGE | 5V | 12V | 15V | 24V | 48V |
| RATED CURRENT | 6.5A | 4.5A | 4A | 2.5A | 1.25A | |
| CURRENT RANGE | 0~6.5A | 0~4.5A | 0~4A | 0~2.5A | 0~1.25A | |
| RATED POWER | 32.5W | 54W | 60W | 60W | 60W | |
| RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 | 80mVp-p | 120mVp-p | 120mVp-p | 150mVp-p | 240mVp-p | |
| VOLTAGE ADJ. RANGE | 5.0~5.5V | 10.8~13.8V | 13.5~18V | 21.6~29V | 43.2~55.2V | |
| VOLTAGE TOLERANCE Note.3 | ±2.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | |
| LINE REGULATION | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | |
| LOAD REGULATION | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | |
| SETUP, RISE TIME | 500ms, 50ms/230VAC 500ms, 50ms/115VAC at full load | |||||
| HOLD UP TIME (Typ.) | 30ms/230VAC 12ms/115VAC at full load | |||||
| INPUT | VOLTAGE RANGE | 85~264VAC (277VAC operational) 120~370VDC (390VDC operational) | ||||
| FREQUENCY RANGE | 47~63Hz | |||||
| EFFICIENCY (Typ.) | 85% | 88% | 89% | 90% | 91% | |
| AC CURRENT (Typ.) | 1.2A/115VAC 0.8A/230VAC | |||||
| INRUSH CURRENT (Typ.) | COLD START 30A/115VAC 60A/230VAC | |||||
| DHL/UPS/TNT/FEDEX | 4-5 working days |
| EMS | 10-15 working days |
| HK Post Air Mail Register | 15-18 working days |
| Trade Terms | FOB | EXW | CIF | CNF |
| Sample Availability | YES |
| Standard Delivery Time | 3-4 working days |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews