| Brand Name: | MEAN WELL |
| Model Number: | XLG-20-H |
| MOQ: | 10 |
| Price: | negotiate |
| Packaging Details: | carton |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal |
| Parameter | Specifications |
|---|---|
| Product Name | IP67 Waterproof LED Power Supply – 18‑30V DC 0.7A Constant Current LED Driver for Outdoor Lighting |
| Power Rating | 21W |
| Output Current | 0.7A |
| DC Voltage | 18-30V |
| Input AC Current | 0.3A/100-277V |
| Efficiency | ≥88% |
| Waterproof Level | IP67 |
| Operating Temperature | -40°C to +80°C |
| Material | Aluminum Housing |
| Package Weight | 0.34kg/pcs |
| MODEL | XLG-20-L-□ | XLG-20-M-□ | XLG-20-H-□ | |
| OUTPUT | RATED CURRENT (Default) | 350mA | 500mA | 700mA |
| CONSTANT CURRENT REGION | 32.4~54V | 25.2~42V | 18~30V | |
| RATED POWER | 18.9W | 21W | 21W | |
| OPEN CIRCUIT VOLTAGE (max.) | 60V | 50V | 40V | |
| CURRENT TOLERANCE | ±8.0% | |||
| OUTPUT CURRENT RIPPLE | <20% | |||
| SETUP, RISE TIME | 500ms/150ms @115VAC, 230VAC | |||
| LINE REGULATION | <±3% | |||
| INPUT | VOLTAGE RANGE | 90~305VAC (Please refer to "STATIC CHARACTERISTIC" section) | ||
| FREQUENCY RANGE | 47~63Hz | |||
| POWER FACTOR | PF≧0.97/115VAC, PF≧0.95/230VAC, PF≧0.91/277VAC@full load (Please refer to "POWER FACTOR (PF) CHARACTERISTIC" section) | |||
| TOTAL HARMONIC DISTORTION | THD< 20%(@load≧50%/115VC,230VAC; @load≧75%/277VAC) (Please refer to “TOTAL HARMONIC DISTORTION(THD)” section) | |||
| EFFICIENCY (Typ.) | 89% | 88.50% | 88% | |
| AC CURRENT | 0.3A/115VAC 0.2A/230VAC 0.2A/277VAC | |||
| INRUSH CURRENT (Typ.) | COLD START 5A(twidth=350μs measured at 50% Ipeak) at 230VAC; Per NEMA 410 | |||
| MAX. No. of PSUs on 16A CIRCUIT BREAKER | 42 units (circuit breaker of type B) / 42 units (circuit breaker of type C) at 230VAC | |||
| LEAKAGE CURRENT | <0.75mA/277VAC | |||
| NO LOAD POWER CONSUMPTION | No load power consumption <0.5W | |||
| Service | Delivery Time |
|---|---|
| DHL/UPS/TNT/FEDEX | 4-5 working days |
| EMS | 10-15 working days |
| HK Post Air Mail Register | 15-18 working days |
| Standard Delivery Time | 3-4 working days |
| Trade Terms | FOB | EXW | CIF | CNF |
| Sample Availability | YES |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews