| Brand Name: | MEAN WELL |
| Model Number: | HLG-240H-24A |
| MOQ: | 10 |
| Price: | Negotiate |
| Packaging Details: | Original package |
| Payment Terms: | T/T,PAYPAL,Western Union,Money Gram |
| Product Name | 240W 24V Constant Current LED Power Supply IP65 Waterproof for High Bay and Outdoor Lighting |
| Model No. | HLG-240H-24A |
| Power | 240W |
| Input Voltage | 100-240VDC |
| Output Voltage | 24V |
| Warranty | 7 years |
| Waterproof Rating | IP65/IP67 |
| Dimension | 244.2 x 68 x 38.8mm |
| Packing | 1.3kg; 12pcs/16.6kg/0.84CUF |
| MODEL | HLG-240H-12* | HLG-240H-15* | HLG-240H-20* | HLG-240H-24* | HLG-240H-30* | HLG-240H-36* | HLG-240H-42* | HLG-240H-48* | HLG-240H-54* | |
| OUTPUT | DC VOLTAGE | 12V | 15V | 20V | 24V | 30V | 36V | 42V | 48V | 54V |
| CONSTANT CURRENT REGION Note.4 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |
| RATED CURRENT | 16A | 15A | 12A | 10A | 8A | 6.7A | 5.8A | 5A | 4.5A | |
| RATED POWER | 192W | 225W | 240W | 240W | 240W | 241.2W | 243.6W | 240W | 240.3W | |
| RIPPLE & NOISE (max.) Note.2 | 150mVp-p | 150mVp-p | 200mVp-p | 200mVp-p | 200mVp-p | 200mVp-p | 250mVp-p | 250mVp-p | 350mVp-p | |
| VOLTAGE ADJ. RANGE | 11.2~12.8V | 13.5~17V | 18~22V | 21.6~26.4V | 27~33V | 32.4~39.6V | 37.8~46.2V | 43.2~52.8V | 50~57V | |
| CURRENT ADJ. RANGE | 8~16A | 7.5~15A | 6~12A | 5~10A | 4~8A | 3.35~6.7A | 2.9~5.8A | 2.5~5A | 2.23~4.45A | |
| VOLTAGE TOLERANCE Note.3 | ±2.5% | ±2.5% | ±2.0% | ±2.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±1.0% | |
| LINE REGULATION | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | |
| LOAD REGULATION | ±2.0% | ±2.0% | ±1.0% | ±1.0% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | ±0.5% | |
| SETUP, RISE TIME Note.6 | 1000ms, 80%ms/115VAC | |||||||||
| HOLD UP TIME (Typ.) | 15ms/115VAC, 230VAC | |||||||||
| INPUT | VOLTAGE RANGE Note.5 | 90~305VAC / 127~431VDC | ||||||||
| FREQUENCY RANGE | 47~63Hz | |||||||||
| POWER FACTOR (Typ.) | ≥0.98/115VAC, ≥0.95/230VAC @ full load | |||||||||
| TOTAL HARMONIC DISTORTION | THD<20% (@load≥50%), <10% (@load≥75%) | |||||||||
| EFFICIENCY (Typ.) | 90% | 90% | 92% | 92% | 93% | 93% | 93.50% | 93.50% | 93.50% | |
| AC CURRENT (Typ.) | 4A/115VAC, 1.2A/277VAC | |||||||||
| INRUSH CURRENT (Typ.) | COLD START 75A(peak) @230VAC, 50% Ipeak | |||||||||
| MAX. No. of PSUs on 16A CIRCUIT BREAKER | 2 units(type B), 4 units(type C)@230VAC | |||||||||
| LEAKAGE CURRENT | <0.75mA/277VAC | |||||||||
| DHL/UPS/TNT/FEDEX | 4-5 working days |
| EMS | 10-15 working days |
| HK Post Air Mail Register | 15-18 working days |
| Trade Terms | FOB|EXW|CIF|CNF |
| Sample Availability | YES |
| Standard Delivery Time | 3-4 working days |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews